Wywiad z Xuan RODRÍGUEZem, dudziarzem Llan de Cubel i prezesem Związku Dudziarzy Asturyjskich


Tłumaczenie wywiadu ze strony La Gaita Asturiana:

powieksz: 46Kb - Jak oceniasz sytuację muzyki folk w Asturii?
- Prawdopodobnie mamy do czynienia z najlepszym okresem w historii nie tylko dla muzyki folk, ale także dla instumentu jakim jest gaita. W Asturii mamy dzisiaj ponad 3 tysiące dudziarzy. Nigdy nie było więcej. Nawet przed Wojną Domową, gdy było wielu zawodowych dudziarzy, ich liczba nie osiągnęła takiego poziomu. Wtedy było ich około 600. Z naszej wiedzy wynika, że w Asturii funkcjonuje około czterdziestu grup folkowych, oraz piętnaście, które się tworzą, lub zmieniają formę.

- Jakiego wsparcia udzialają państwowe instytucje muzyce folk?
- Jakiego wsparcia? Żadnego wsparcia. Zaledwie kilka kapel dudziarskich otrzymuje subwencje od państwowej Rady Kultury.

- Jak wygląda promocja asturyjskich grup folkowych poza Asturią?
- To zależy od grupy. Najbardziej znany jest Hevia, którego płyty sprzedają się bardzo dobrze we Włoszech, ale także w Anglii i Francji. Co do reszty grup, jak Llan de Cubel - promujemy naszą muzykę za granicą, ale skromniej. W przypadku Llan odwiedziliśmy Stany Zjednoczone, Kanadę, Kolumbię, Belgię, Holandię, Bretanię, Włochy, Norwegię... Zazwyczaj mamy 2-3 trasy koncertowe w roku. Inne grupy kierują swoje zainteresowanie na Szkocję, Anglię, Francję... Ale w mniejszym zakresie. Zasadniczo naszym rynkiem jest Hiszpania.

- Wygląda na to, że Hevia wpuścił trochę świeżego powietrza na rynek folkowy w Asturii. Jak sądzisz, czy muzyka tradycyjna Asturii zzyska nowe brzmienie - jak to miało miejsce w Galicji, czy raczej utknie w stylu "Irlandzkim"?
- Jeśli chciałbyś tak do tego podejść, jesteśmy w 100% Asturyjczykami. Niektóre zespoły wprowadziły np. buzuki, który jest instrumentem greckim wprowadzonym niedawno do muzyki irlandzkiej, ale ja myślę, że sposób w jaki gramy muzykę asturyjską jest tradycyjny. W prawdzie Hevia gra w sposób, który nie istnieje w Asturii, ale reszta grup gra bardziej tradycyjnie. Hevia stworzył produkt promowany przez wielką kompanię fonograficzną i pewnie dlatego jego piosenki są bardziej komercyjne. Ale już Corquiellu jest bardziej tradycyjny, a tylko Llangres grają na dudach w stylu podobnym do irlandzkiego, trochę podobnie do Lland de Cubell.

- Co możesz powiedzieć jako prezes Związku Dudziarzy Asturyjskich o przygotowywanej pomocy finansowej dla kapel dudziarskich.
- W tej chwili opracowujemy założenia, pomoc będzie dostępna dla wszystkich asturyjskich kapeli dudziarskich. Mamy wsparcie od ParqueAstur . Dokładne daty będą znane pod koniec października. Założenia i zasady przyznawania subwencji będą rozesłane do wszystkich kapeli, które mają w składzie co najmniej jedenaście dud, trzy bębny i bombardy.

swinia (dzika)


Copyright: Paweł Dziemski 1998, 1999, 2000
Ta strona jest częścią: Pierwszej Polskiej Strony Dudziarskiej