Strona domowa  MP3  Galeria  Wytwórcy  Linki GuestBook

Galeria lir korbowych z różnych stron świata


Organistrum. Rzeżba na Katedrze w Santiago de Compostella. ok X w. Ten instrument obsługiwały dwie osoby. Wykorzystywano go w klasztorach. m.in w Cluny.

 

Lira ukraińska, używana przez dziadów, wędrujących od wsi do wsi. Obecnoś takiego lirnika we wsi  była niezwykłym wydarzeniem i często uświęcała ważne uroczystości. np. śluby, chrzciny, pogrzeby.itp.

 

Lira dziadowska. Takiego kształtu liry używano również na terenie Polski.

Lira węgierska. Liry węgierskie służyły nie tylko do śpiewu, ale głównie przy nich tańczono. Są mocnej konstrukcji i bardzo głośne.

Lira hiszpańska, a dokładnie galicyjska. W galicji nie przerwanie grano na tym instrumencie od czasów średniowiecza. Instrument mocno zakorzenił się w muzyce ludowej w towarzystwie dud.

 

Lira późnego renesansu, występująca na terenie Francji. Ale dopiero barok wyciągnął lirę korbową do pozycji instrumentu dworskiego.

W budowie barokowych lir korbowych specjalizowali się głównie francuscy lutnicy Louvet i Lambert oraz znany ze swojego nowatorstwa Henry Baton, który pierwszy zbudował lirę w oparciu o pudło lutniowe.

 

 

 

 

Lira francuska  z przełomu XIX i XX wieku. W budowie takich konstrukcji lir korbowych specjalizowali się dwaj francuscy lutnicy Pimpard i Peyot.

 

 

Lira korbowa wykonana przez Stanisława Wyżykowskiego w 1999 roku. Konstrukcja tego instrumentu oparta  jest  o własne przemyślenia Pana Stanisława oraz na podstawie różnych zdjęć, obrazów przedstawiających lirę korbową. 

Stanisław Wyżykowski,  to obecnie najbardziej popularny  wytwórca lir korbowych w Polsce.

 

Lira korbowa - zaprojektowana przez francuskiego romantycznego lutnika Lasnier'a z Francji z 1853 roku. 

Lira ma  posredni kształt miedzy l. barokową a l. wykonaną przez  Pimapard'a i Peyot. 

Instrument wykonał Helmut Gotschy (bardzo ceniony lutnik) z Wain (Niemcy) w 2002r.

Strona domowa  MP3  Galeria  Wytwórcy  Linki GuestBook
Text&Design: Maciej Cierliński
Ta strona jest częścią: Pierwszej Polskiej Strony Dudziarskiej