Dudy Angielskie
Northumbrian Smallpipes

Utarło się, że na wyspach brytyjskich na dudach grają Szkoci. Mało kto wie, że Anglicy mają kilka rodzajów własnych dud. Jednym z nich są Border Pipe. Mają trzy do czterech długich piszczałek burdonowych i pompowane są miechem. Większą popularnością jednak cieszą się Northumbrian Smallpipes. O ile dudy irlandzkie uważa się za dające największe możliwości techniczne, palmę pierwszeństwa w czystości brzmienia przyznaje się dudom Północnoumbryjskim. Po sieci krążył nawet dowcip: "Jaka jest różnica między Northumbrian Pipes a innymi dudami? Te pierwsze są instrumentem muzycznym".

NS są prawdopodobnie najcichszymi z dud. Ich miły dla ucha dĽwięk nie przypomina dĽwięku żadnego innego rodzaju dud. Mają zamkniętą przebierkę, która zazwyczaj gra tylko jedną oktawę. Aby wzbogacić barwę dĽwięku, lub zmienić tonację, używa się klap znajdujących się po bokach przebierki. Cztery lub pięć piszczałek burdonowych, z których grają w danym momencie tylko trzy, umożliwiają dopasowanie akompaniamentu do tonacji. Wszystkie piszczałki są zamknięte, a palcowanie jest identyczne jak w szkockich GHB.

Macie możliwość posłuchania Notrhumbrian Smallpipes w piosence Stinga "Fields of Gold", gdzie akompaniuje mu niezrównana Katrin Tickle.


Copyright: Paweł Dziemski 1998, 1999, 2000
Ta strona jest częścią: Pierwszej Polskiej Strony Dudziarskiej